Jak przyjmować Komunię Świętą w dobie pandemii koronawirusa?

komunia na rekeW Polsce utarła się tradycja przyjmowania Komunii Świętej bezpośrednio do ust. Na Zachodzie natomiast rozpowszechniana jest praktyka "na rękę". A jak przyjąć Komunię Świętą w dobie pandemii koronawirusa?

Z dniem 17 maja br. w życie weszło nowe rozporządzenie, według którego liczba osób uczestniczących w obrzędzie liturgicznym zależy od powierzchni świątyni – w kościele na jedną osobę musi przypadać co najmniej 10 m2. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Na ławkach mamy znaczniki w kolorze czerwonym gdzie można zajmować miejsce! Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Obostrzenie obowiązuje również podczas uczestnictwa we Mszy św. Z obowiązku zwolnieni są duchowni, gdy sprawują "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne". I tu pojawia się pytanie: jak wierni mają przyjąć komunię w maseczce?

 

Konferencja Episkopatu Polski i nasza Diecezja Opolska informuje, że "do Komunii Świętej należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami. Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Kapłan udzielający Komunii musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po zakończeniu obrzędu".

Podczas całej Mszy świętej wierni powinni być w maskach. Na wers "przekażcie sobie znak pokoju" wystarczy się ukłonić – zamiast podawać rękę. Natomiast do Komunii ustawiamy się w kolejce, zachowując 2 m odstępu, i tuż przed przyjęciem, zdejmujemy maskę, a następnie wyciągamy ręce na lewą dłoń przyjmujemy HOSTIĘ a prawą dłonią i wkładamy do ust. Potem od razu wkładamy maskę. Ważne, by podczas zdejmowania maseczki nie dotykać rękami materiału, a chwycić za gumki.

Są osoby, które uparcie zmuszają nas kapłanów aby udzielić im Komunii św. do ust. Nie myślą z troską o innych, którzy podchodzą po nich do Komunii św. by zachować ich bezpieczeństwo.

– Istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa – potrzeba aby kapłani przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii Świętej duchowej lub na rękę – apeluje abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dr Tomasz Wołkowicz, mikrobiolog, o przyjmowaniu Komunii wprost do ust dowodzi – to teoretycznie krótsza droga. Jednak wydaje się ryzykowniejsza. Często usta wiernego stykają się bezpośrednio z dłońmi kapłana. Efekt jest taki, jakby pół kościoła się ze sobą całowało. Przyjmujmy Komunię św. na rękę, szczególnie przy obecnym nakazie zakrywania ust i nosa.

Przyjmowanie komunii na rękę

Niektórzy nawet duchowni a także wierni sądzą, że przyjmowanie komunii "na rękę" jest profanacją. Nie jest to jednak "modernizm" kościoła. Do IX wieku była to powszechnie stosowana metoda. "Przystępując do ołtarza podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć Króla" – nauczał św. Cyryl Jerozolimski w IV wieku.

Obowiązujące w Kościele powszechnym III wydanie Mszału Rzymskiego we wstępie mówi wyraźnie: "Jeżeli udziela się Komunii Świętej tylko pod jedną postacią chleba, kapłan każdemu z przyjmujących ukazuje uniesioną nieco hostię, mówiąc: 'Ciało Chrystusa'. Przystępujący do Komunii Świętej odpowiada: 'Amen' i przyjmuje Najświętszy Sakrament do ust lub, na dłoń, według swego uznania. Przystępujący do Komunii spożywa całą świętą hostię tuż po jej przyjęciu (n. 161)".

Udzielanie zatem Komunii na rękę jest w pełni zgodne z prawem kościelnym. Potwierdza to Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, która wydała Zarządzenie nr 1/2020 o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Moi Kochani starajmy się zachować jak najwięcej ostrożności dbając o zdrowie i życie swoje i innych. Ta czujność i poddanie się zaleceniom sanitarnym jest bardzo ważne. Jest w nas pokusa – : „ja wiem lepiej, a ja mogę mi się nic nie stanie, nikt mi nie będzie kazał robić tego czy tamtego” – takim jesteśmy narodem mało pokornym i trochę egoistycznym – może czas pandemii to dla nas czas nauki by tę przywarę zmieniać.

ks. Proboszcz

Nasze konto bankowe

Plakaty

ŻYCZENIA Z SYRII



Godziny Mszy św.

W dni powszednie:
codziennie o godzinie, 7.30 z wyjątkiem czwartku,
oraz 18.00 z wyjątkiem poniedziałku, środy

W niedzielę:
18.00 (sobotni wieczór)
7.30, 10.00, 11.30, 16.00
8.45 w jęz. Niemieckim
( co drugi tydzień)

Nieszpory: 15.15

Gazetka Parafialna