ŚDM - Panama 2019 - relacja naszej młodzieży

Kilka dni temu wróciłyśmy ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Od 22 stycznia do 3 lutego miałyśmy możliwość przebywania w tym niewielkim, ale pięknym kraju do którego zjechało się setki tysięcy młodych z całego świata. Powodem oczywiście było spotkanie z papieżem Franciszkiem oraz wspólne dzielenie się swoją wiarą.
Dojazd na ŚDM nie obył się bez problemów. Z powodów technicznych nasz lot został odwołany, co zmusiło nas do pozostania we Frankfurcie przez 2 kolejne dni. Jednak już 22 stycznia wszystko przebiegło pomyślnie i w godzinach popołudniowych zameldowaliśmy się w gorącej Panamie. Przez pierwsze 3 dni po przyjeździe uczestniczyliśmy w katechezach głoszonych m.in. abp Marka Jędraszewskiego. Wieczorem w środę braliśmy udział w „polskiej” mszy wraz z całą naszą młodzieżą, pod przewodnictwem Prymasa Polski Wojciecha Polaka.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY W PANAMIE

Czwartek był dniem oficjalnego przywitania papieża Franciszka. Przywitanie odbyło się przy Cinta Costera - Campo Santa Maria la Antigua. Papież podczas przywitania pozdrowił nas, ale także podziękował za trud i wysiłek jaki włożyliśmy aby tu przybyć. Zachęcał, abyśmy tak jak Maryja nie lękali się powiedzieć „ Oto jestem. Niech mi się stanie”.
W piątek w tym samym miejscu odbyła się droga krzyżowa. Po uroczystościach Franciszek również skierował do nas parę słów. Przypomniał, że droga Jezusa na Kalwarię jest drogą cierpienia i samotności , która trwa w naszych czasach. Jezus cierpi w wielu obliczach, z powodu obojętności naszego społeczeństwa. Cierpi w „stłumionym krzyku dzieci, którym uniemożliwia się narodziny, w kobietach maltretowanych, wyzyskiwanych, w oczach młodych ludzi, którym zabrano nadzieję na przyszłość”. Trzeba wspomnieć, że słowa papieża wywołały wielki entuzjazm i aplauz wśród młodych.
W sobotę od godzin popołudniowych młodzież zaczęła udawać się na Campo San Juan Pablo II- Metro Park gdzie miało odbyć się czuwanie, a następnego dnia, czyli w niedzielę- msza posłania. Podczas mszy ogłoszone zostało miejsce następnych Światowych Dni Młodzieży w Lisbonie w Portugalii w 2022 roku.
Polecam również, jeżeli ktoś nie miał możliwości, odtworzyć sobie lub przeczytać wszystkie kazania papieża Franciszka, które myślę że są naprawdę warte przemyślenia oraz rozważenia indywidualnie w sercu każdego z nas. Podczas następnego tygodnia, który było nam dane spędzić w Panamie mogliśmy trochę pozwiedzać, ale również odpocząć. Zwiedzaliśmy m.in. bazylikę katedralną Santa Maria la Antigua, Stare Miasto- Casto Viejo, Santuario Nacional del Corazon de Maria, gdzie odbyła się msza z bp Andrzejem Czają.
Odwiedziliśmy również dwie wyspy. Pierwszą wsypą była Isla Grande na morzu karaibskim, po drodze wstąpiliśmy do kościoła św. Filipa w Portobelo, gdzie znajduje się otoczona kultem figura Czarnego Chrystusa. Kolejna wycieczka odbyła się na wyspę Tabogę, położoną na Oceanie Spokojnym. Również zwiedziliśmy kanał Panamski wraz z znajdującym się tam muzeum.
W czwartek 31 stycznia uczestniczyliśmy w mszy św. z bp. Andrzejem Czają. Był to dzień, w którym obchodzone jest wspomnienie św. Jana Bosko, patrona młodzieży oraz patrona jednej z panamskich bazylik. W związku z czym wieczorem mieliśmy możliwość wzięcia udziału w odpuście oraz późniejszej procesji i fieście ku czci świętego. Również przez cały dzień towarzyszył nam nasz biskup Andrzej, z którym mogliśmy porozmawiać oraz podpytać o niektóre nurtujące nas jako młodych ludzi tematy.
Światowe Dni Młodzieży w Panamie będziemy wspominać jako wielką przygodę i wspaniałe przeżycie. Spędzenie 2 tygodni w tak odległym kraju było możliwością poznania kultury, ludzi ale przede wszystkim wielką szansą na dzielenie się swoją wiarą. Panama nadal jest krajem kontrastów. W wielu dzielnicach panuje bieda i ubóstwo, ale mimo tego warte naśladowania jest to, jak żywo przeżywają oni swoją wiarę w Boga.

Jolanta Kłek

Nasze konto bankowe

Plakaty

ŻYCZENIA Z SYRIIGodziny Mszy św.

W dni powszednie:
codziennie o godzinie, 7.30 z wyjątkiem czwartku,
oraz 18.00 z wyjątkiem poniedziałku, środy

W niedzielę:
18.00 (sobotni wieczór)
7.30, 10.00, 11.30, 16.00
8.45 w jęz. Niemieckim
( co drugi tydzień)

Nieszpory: 15.15

Gazetka Parafialna